Da udruženim snagama možemo učiniti nešto korisno i doneti pozitivne promene u lokalnoj zajednici, pokazuje grupa meštana sela Zloćudovo, koja je pre nešto više od godinu dana osnovala udruženje pod nazivom Omladinski pokret za prosperitet sela „Familija“. Usledila je realizacija aktivnosti i projekata, a poslednji je humanitarni turnir „Igraj za zdravlje – budi human“, koji je počeo večeras i trajaće naredna dva dana. Cilj je prikupljanje sredstava za Lorenu Dimitrijević iz Jajine, kojoj je neophodna novčana pomoć za nastavak lečenja.
Udruženje „Familija“ su formirali mladi iz sela Zloćudovo, kako bi učinili nešto korisno za lokalnu zajednicu. Akcenat je na očuvanju tradicije sela, zaštiti životne sredine, kao i bavljenju humanitarnim radom. Do sada su uspešno sproveli čišćenje divlje deponije, sadnju drveća, pri čemu su obezbedili i sistem za navodnjavanje. Ideju o organizovanju humanitarnog turnira osmislio je Aleksandar Dimitrijević, student Pravnog fakulteta u Nišu.
-Imamo prijavljenih 29 ekipa u basketu, po dvadeset takmičara u brzom šutiranju trojki i izvođenju slobodnih bacanja. Turnir se nastavlja sutra i u nedelju, kada je takmičenje u stonom tenisu – ističe ovaj mladić.
Ideju je u delo sproveo Milan Dimitrijević, diplomirani arhitekta, koji je pratio konkurse, te je njegovom zaslugom projekat odobren. Pomoć je došla i od meštana, koji su obezbedili sredstva za izradu tribina, pomogli da se postave tribine, napravili konstrukciju za koš, postavili ogradu, dok je Grad Leskovac obezbedio LED reflektore.
-Ja bih želeo da izrazim sreću što možemo da pomognemo Loreni, kojoj ovoga puta ide novac. Želeli smo pokazati šta sve mogu pojedinac ili grupa da učine. Jako sam ponosan na sve meštane i predstavnike lokalne samouprave koji su nam izašli u susret i pomogli da sve ovo sprovedemo u delo- poručio je Milan Dimitrijević u svom obraćanju.
Novica Dimitrijević , meštanin Zloćudova, dodaje da su svi pokazali humanost, što je, kako ocenjuje, dokaz da ih savremeno doba nije promenilo, te su sačuvane prave vrednosti.
Dodaju da će nastaviti da uređuju selo, kako bi imali šta da ostave mlađim generacijama.
Zahvalnica je ovom prilikom uručena svima koji su doprineli realizaciji ove ideje, meštanima, lokalnim preduzetnicima, kao i predstavniku lokalne samouprave Žarku Bogatinoviću, gradskom većniku, koji je u svom obraćanju naglasio važnost razvoja sporta, podsetivši na činjenicu da Leskovac za ove namene, iz godine u godinu, izdvaja sve veća sredstva, koja u 2024. dostižu cifru od 175 miliona dinara.
Predstavnici lokalne samouprave su učesnicima turnira ovom prilikom poklonili košarkaške lopte.
Humanitarni turnir se inače realizuje u okviru konkursa Šta nam teško, u okviru projekta Nacionalni program volontiranja „Mladi su zakon 2024“, a sprovode ga Mladi istraživači Srbije u partnerstvu sa Pokretom gorana Vojvodine iz Sremskih Karlovaca, Centrom za građansko delovanje iz Obrenovca, udruženjima Tim 42 iz Leskovca i GM Oprimist iz Gornjeg Milanovca, uz podršku Ministarstva turizma i omladine Republike Srbije.
Početkom sedamdesetih XX v. Vladimir Krasić i ja pisali smo za Večernje novosti o strašnoj tragediji u selu Zloćudovu. U obližnjoj Južnoj Moravi bageri su izvlačili pesak a teški fapovi krcato puni vozili na gradilišta prolazeći kroz Zloćudovo i Nomanicu. Mala deca igrala su se pored seoskog puta, a jedno od najmladjih utrčalo je pod zadnje točkove kamiona. Vozač to nije mogao da uoči niti da registruje. A, onda su pred kamion izašli ljudi naoružani motkama i počeli da razbijaju kabinu kamiona. Vozač se dao u beg prema bagerima i drugim kamionima, koji su čekali na utovar peska.Ušao u kabinu kamiona. I nju su razbili razulareni meštani predvodjeni roditeljima deteta. Iz te kabine krenuo je da traži spas ka drugoj obali reke. Kamenom su mu razbili lobanju. Sudski epilog otac, deda deteta osudjeni su na duge zatvorske kazne, na manje neki članovi familije. A osudjen je i vozač kamiona koji je imao pištolj, a nije ga upotrebio da zaustavi rulju Zloćudova.