Leskovac – Leskovčane uhvatila nostalgična groznica za prošlim vremenima! Na Facebooku je otvoren profil Leskovac Srbija na koji se „kače“ fotografije starog Leskovca.
Uglavnom iz šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka.
Komentari naših sugrađana su uglavnom da je Leskovac nekada bio mnogo lepši grad za živeti u njemu, urbanistički sređeniji.
Komentari pojedinaca su da su i sami Leskovčani imali bolji odnos prema okolini u kojoj žive.
Akciju su na ovoj društvenoj mreži, sa istim ciljem, pokrenuli kustosi gradskog Narodnog muzeja.
„Sve ovo je da podstakne ljude da razmišljaju o svom gradu i kakvog ga žele. Tačnije da polako počemo sami da činimo naše mesto boljim” kaže Nebojša Dimitrijević koji je pokrenuo akciju.
Profil trenutno uređuje sam.
“Slike skupljam iz starih knjiga i novina jer imam pristup muzejskoj biblioteci ( privilegija rada u muzeju), takođe idem po aukcinarskim kućama na netu i tražim stare razglednice Leskovca, pomaže mi to što radim kao vodič u muzeju pa nekada pustim malo stariji posetioce da mene vode kroz istoriju Leskovca” priča nam Dimitrijević.
Trenutno priprema malu info – knjigu “Leskovac 101”, o stotinu i jednoj činjenici iz istorije Leskovca.
“Imam još neke planove za lepše vreme, da vršim promociju materijalnog i duhovnog nasleđa grada našim sugrađanima, ciljna grupa su mi školska deca ( predavanja i radionice iz muzeja podignuta na viši nivo ), organizovanje tura kroz centar grada, sa pričama o istoriji, arhitekturi, i interesantnim događajima. Tako da svaka nova slika ovde koju nađem i meni dosta pomaže da sklopim sliku Leskovca za ono što želim da prenesem dalje. Ono što sam pitao u komentaru neke slike – kako možemo da zidamo kuću ako ne poznajemo njene temelje” ističe Nebojša.
Pogledajte sami kako je Leskovac izgledao u drugoj polovini Dvadesetog veka pa prosudite sami da li je bio lepši, ake ne i bolji.
Slikano sa bašte hotela “Beograd” u neka prošla vremena gde su umesto tezgi i ispucalog trotoara stajale oaze cveća i trave u centru grada. Malo nostalgije !
Park pre postavljanja statue “Devojka s lanetom” na današnje mesto samo gledano prema Domu Sindikata.
Zgrada Gimnazije sa svojim parkom , pre nekih 40 ak godina, na vrhu Gimnazije gde su sada kabineti ( koliko se ja sećam ) bila je terasa sa divnim pogledom na centar grada.
Zelen površine vidljivo očuvane ( melem za oči u centru grada ) što znači da nije bilo parkiranja na njima, pešaci nisu gazili preko njih, prodavci nisu samoinicijativno podizali ograde, itd. to se zvalo nekada kultura življenja.
Još jedna slika za upoređenje uređenja grada nekada i sad, prostor ispred Saveza Samostalnih Sindikata, cveće, drveće, zelenilo i NIGDE AUTA NA TROTOARU, jeste da je bilo manje auta, ali bilo je više mangupa
A gde su ovde silni automobili, na trotoraru ispred ZDK – a ( Zavoda za društveno knjigovodstvo) što lični, što silni državni ?